Skip to content
Menu

Webinar  „Od dezinformacji do nienawiści. Narracje wobec uchodźców w Polsce, manipulacje emocjami w czasie wojny informacyjnej”

Zorganizowana dezinformacja prowadzi do realnej przemocy. Wojna w sieci, która toczy się równolegle z rosyjską agresją na Ukrainę, stawia nowe wyzwania. Jednym z najpilniejszych jest rzucenie światła na szarą strefę manipulacji, zwiększenie społecznej świadomości i odporności na operacje dezinformacyjne.

W najbliższych miesiącach kampanie wymierzone w ukraińskich uchodźców w Polsce, uderzające w solidarność z Ukrainą, podsycające podziały i emocje, będą się nasilać.

Podobne kampanie, które podgrzewają nastroje i pogłębiają społeczne podziały, obserwujemy w polskiej sieci od kilku lat – dotykają one ważnych społecznie kwestii, takich jak powszechne szczepienia, prawa uchodźców i migrantów, prawa osób LGBT.

W jaki sposób identyfikować operacje dezinformacyjne, jaki mogą mieć wpływ na społeczeństwo w obliczu wojny w Ukrainie i kryzysu uchodźczego? O tym rozmawialiśmy z gośćmi podczas spotkania eksperckiego, na które zaprosiliśmy dziennikarzy, przedstawicieli organizacji rzeczniczych i strażniczych, osoby, które zajmują się dezinformacją i prawami człowieka.

Wśród panelistów i panelistek zebraliśmy grono ekspertów i ekspertek: 

  • Anna Gielewska, Fundacja Reporterów i FRONTSTORY.PL
  • Wojciech Chrzan, Head of Insights w Brand24
  • Anna Błaszczak- Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska
  • Mateusz Cholewa, analityk w Stowarzyszeniu Demagog

Webinar odbył się w ramach projektu indEX – projektu Fundacji Reporterów realizowanego dzięki wsparciu z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG, który dokumentuje narracje i działania radykalnych i ekstremistycznych grup, organizacji i postaci stosujących manipulację wymierzoną w prawa człowieka.


Avatar photo

Fundacja Reporterów

Pierwsza w Polsce organizacja typu non-profit zajmująca się jakościowym dziennikarstwem śledczym typu cross-border. Wydawca FRONTSTORY.PL i VSquare.

CZYTAJ WIĘCEJ