Szabolcs Panyi dołącza do zespołu portalu VSquare

Szabolcs Panyi
  • Szabolcs Panyi, wielokrotnie nagradzany węgierski dziennikarz, będzie odpowiedzialny w VSquare za śledztwa dotyczące Europy Centralnej
  • VSquare to regionalne medium Fundacji Reporterów, kolektyw dziennikarzy i dziennikarek śledczych z krajów Grupy Wyszehradzkiej
  • Panyi ujawnił ataki oprogramowaniem szpiegującym Pegasus na dziennikarzy i opozycję – sam był inwigilowany przez węgierski rząd

Wejście na stałe do zespołu VSquare to dla mnie powrót do domu. Współtworzenie tego projektu sześć lat temu było dla mnie bardzo ważnym doświadczeniem. Przez te lata odnieśliśmy wiele sukcesów i publikowaliśmy ważne śledztwa. To, co cenię najbardziej, to wyjątkowy duch współpracy, który VSquare rozwija między reporterami z Europy Centralnej. Teraz, gdy Rosja toczy brutalną wojnę w Ukrainie, a nasze społeczeństwa stoją przed podobnymi wyzwaniami, nadszedł czas na nowy rozdział i wykorzystanie potencjału „cross-border journalismmówi Szabolcs Panyi.

VSquare to anglojęzyczne medium wydawane przez Fundację Reporterów, w którym publikowane są dziennikarskie śledztwa z Europy Centralnej (Fundacja wydaje też po polsku magazyn Frontstory.pl).

– Wojna na nowo definiuje pozycję Europy Centralnej w polityce. Środkowoeuropejska perspektywa na rosyjskie zagrożenie zyskuje nową uwagę, pojawiają się nowe wyzwania dla regionu. Szabolcs Panyi od lat skutecznie demaskuje rosyjskie wpływy na Węgrzech i w regionie – mówi Anna Gielewska, szefowa VSquare. – Doświadczenie Szabolcsa pomoże wzmocnić pozycję VSquare jako medium śledczego opowiadającego Europę Centralną.

Szabolcs Panyi w latach 2013-2018 był redaktorem i reporterem politycznym w Index.hu, największym w tym czasie, niezależnym portalu informacyjnym. W 2017 r. współpracował przy uruchomieniu serwisu VSquare, w którym mi.n. opublikował tekst o rosyjskich wątkach przy przetargu na metro w Budapeszcie  (za co w 2018 r. został nominowany do European Press Prize). W latach 2017-2018 Panyi był stypendystą Fulbrighta na Arizona State University (studiował dziennikarstwo śledcze).

W 2018 r. Panyi dołączył do dziennikarskiego centrum non-profit Direkt36.hu, jednej z organizacji partnerskich VSquare. W 2019 r., podczas pracy nad śledztwem dotyczącym Międzynarodowego Banku Inwestycyjnego, węgierski rząd potajemnie inwigilował go za pomocą oprogramowania Pegasus. W 2021 r. Szabolcs Panyi był ponownie nominowany do European Press Prize za tekst o relacjach między niemiecką i węgierską elitą polityczną-gospodarczą. Uczestniczył w dziennikarskim Projekcie Pegasus – ujawnił systematyczne, szpiegowskie ataki na węgierskich dziennikarzy, właścicieli mediów, prawników i polityków. Czterokrotnie otrzymał nagrodę Transparency-Soma za dziennikarstwo śledcze.

Poza prowadzeniem śledztw VSquare, Szabolcs nadal będzie współpracował z Direkt36 na Węgrzech.