Za nami OSINT DAY Fundacji Reporterów!

Choć narzędzia OSINT stają się coraz bardziej popularne, to wciąż rodzą wiele pytań. Odpowiedzieliśmy na nie podczas OSINT DAY Fundacji Reporterów, który odbył się 30 listopada 2022 r. w Warszawie.

Wydarzenie było przeznaczone dla dziennikarzy, dziennikarek i researcherów z organizacji watchdogowych. Warsztaty poprowadziły doświadczone dziennikarki i redaktorki Fundacji Reporterów, które pokazały, jak skutecznie i bezpiecznie korzystać z narzędzi OSINT. Podzieliły się także wiedzą na temat weryfikacji i fact-checkingu. Uczestnicy warsztatów wzięli też udział w OSINT challenge.

OSINT DAY to nie tylko odpowiedzi na takie pytania jak: jakie informacje kryją się w ogólnodostępnych źródłach? Które narzędzia OSINT przydają się w codziennej pracy dziennikarza? Jak weryfikować materiały audiowizualne w mediach społecznościowych i jak fact-checkować własny tekst? Spotkanie było przede wszystkim okazją do rozwinięcia swoich umiejętności poprzez konkretne osintowe zadania. Z pierwszym uczestnicy zetknęli się już przy zapisach na wydarzenie – musieli oni samodzielnie zosintować miejsce, w którym odbyły się warsztaty. Praca w grupach podczas warsztatów pokazała, jak ważne jest branie pod uwagę wielu czynników przy weryfikowaniu informacji.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się sesja Q&A, podczas której omówione zostały konkretne przykłady sytuacji, w których pomocne były narzędzie osintowe.