HUB DZIENNIKARSTWA ŚLEDCZEGO
Fundacja Reporterów łączy potrzeby mediów lokalnych i krajowych
Fundacja Reporterów uruchamia Hub Dziennikarstwa Śledczego, centrum współpracy i wymiany doświadczeń dla dziennikarzy i dziennikarek śledczych, wspierających media lokalne i krajowe.
Wierzymy w dziennikarstwo oparte na współpracy, nie na konkurencji. Dlatego będziemy inwestować w szkolenia organizowane według międzynarodowych standardów i dzielić się dostępem do narzędzi analizy danych, ułatwiając reporterom pracę śledczą. Przyjrzymy się tematom kluczowym z perspektywy lokalnych społeczności, ale także tym, które mają znaczenie na poziomie krajowym (np. zjawiska i sprawy, które będą badane równocześnie w kilku regionach).
Jednym z działań, które pozwoli rozwijać międzyredakcyjny dialog, jest stworzenie zespołów śledczych. Ich członkowie i członkinie będą pracować w swoich macierzystych redakcjach, jednocześnie otrzymując ze strony Fundacji Reporterów wiedzę, narzędzia, wsparcie i mentoring. To pozwoli nam zbudować sieć uważnej współpracy dziennikarskiej mediów lokalnych i krajowych, którzy rzucają światło na władzę i decyzje polityczne, zagrażające interesom obywateli. Fundacja Reporterów będzie koordynować działania sieci międzyredakcyjnych i wspierać zespoły w realizowaniu zadań, jakie stawiają przed nimi wydawcy.
Celem jest skuteczne, rzetelne i szerokie nagłaśnianie tematów społecznie ważnych i nie zawsze widocznych: chcemy pisać o osobach skrzywdzonych, ignorowanych i niedostatecznie reprezentowanych, informować o braku transparentności i nadużyciach na styku lokalnej polityki i biznesu. Wszystko po to, by realnie wzmocnić rozwój dziennikarstwa śledczego.
DLACZEGO?
Pomysł stworzenia Hubu to nasza odpowiedź na spadek wolności prasy w Polsce (w ostatnim rankingu Reporterów Bez Granic 64. miejsce, spadek z 18. w 2015 r.) i potrzebę wykształcenia nowego pokolenia kompetentnych, patrzących władzy na ręce dziennikarzy i dziennikarek, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności w duchu dziennikarstwa zespołowego. W ciągu ostatniej dekady organizacje medialne w Polsce często rezygnowały z dziennikarstwa śledczego, w obawie przed kosztami i konsekwencjami prawnymi. Rynek medialny w Polsce oprócz upolitycznienia jest „warszawocentryczny”, brakuje przestrzeni do wymiany wiedzy i doświadczeń. Dziennikarze i dziennikarki mają ograniczony dostęp do technik, nowych trendów i narzędzi.
JAK?
Pierwsze międzyredakcyjne zespoły śledcze zostaną wyłonione w ramach Investigatonu, czyli „maratonu dziennikarstwa śledczego”. W jego trakcie powstaną dwa międzyredakcyjne zespoły śledcze pracujące nad wybranymi tematami. Projekty ocenią dziennikarze i dziennikarki uczestniczące w maratonie przy wsparciu jury, do którego Fundacja Reporterów zaprosi ekspertów i ekspertki.
Rezultatem będą publikacje, które ukażą się w mediach, których przedstawiciele/lki uczestniczyli w pracach zespołów oraz na podstronie Hubu.
Investigaton odbędzie się 31 marca i 1 kwietnia 2023 r. w 🤐. Koszty dojazdu, noclegu i wyżywienia uczestników pokryje Fundacja Reporterów.
Aplikacje od zainteresowanych dziennikarzy i dziennikarek przyjmowaliśmy do 15 marca 2023 r. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia! Z osobami, które zakwalifikowały się do udziału w Investigatonie, będziemy kontaktować się indywidualnie.
W maju 2023 r. Fundacja Reporterów uruchomi program mentoringowy, otwarty dla lokalnych dziennikarzy i dziennikarki, którzy mają co najmniej dwa lata doświadczenia w mediach i chcą zrealizować własny projekt śledczy, wsparty mentoringiem.
Program obejmuje m.in: konsultacje online, wsparcie merytoryczne i technologiczne, ocenę ryzyk (bezpieczeństwo w sieci, fizyczne, prawne). Mentorem programu jest Wojciech Cieśla, reporter z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży dziennikarstwa śledczego.
Masz pytanie dotyczące programu?
Napisz: katarzyna@fundacjareporterow.