Skip to content
Menu

Webinar: Ekstremizm pod parasolem i poza radarem. Jak go monitorować i jak rozliczać?

Święto Niepodległości i organizowane z tego powodu marsze w wielu polskich miastach skłoniły nas do szerszej dyskusji o ekstremizmach w Polsce. Jak je monitorować i co ważniejsze – rozliczać? Zastanawialiśmy się nad tym podczas webinaru w ramach projektu indEX, który odbył się 23 listopada 2022 roku.

Podczas webinaru staraliśmy się spojrzeć na problem z trzech perspektyw: biorący w nim udział eksperci przedstawili podejście badawcze, przeanalizowali działania państwa w tym zakresie, a także omówili dostępne narzędzia prawne.

Uczestnicy podzielili się też swoimi opiniami i konkretnymi sytuacjami, z którymi zdarzyło im się zetknąć w pracy zawodowej.

Panelistami webinaru byli:

  • Agata Bzdyń – radczyni prawna. Specjalizuje się w sprawach karnych, rodzinnych, zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem systemu ochrony praw człowieka w Europie oraz w ramach systemu ONZ i postępowaniach przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Prawniczka w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w latach 2012-2016.
  • Jacek Mazurczak – ekspert zajmujący się problematyką ekstremizmów, przestępczości z nienawiści i radykalizacji. Na co dzień związany z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN oraz Fundacją Instytut Bezpieczeństwa Społecznego. Główny specjalista ds. monitorowania przestępstw z nienawiści w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w latach 2014–2016.
  • dr Przemysław Witkowski – dziennikarz, publicysta, doktor nauk politycznych, badacz ekstremizmów, adiunkt w Collegium Civitas, współpracownik amerykańskiego think tanku Counter Extremism Project, senior research director w Instytucie Bezpieczeństwa Społecznego, ekspert działającej przy Komisji Europejskiej sieci Radicalisation Awareness Network.

Spotkanie moderował Mariusz Sepioło z Fundacji Reporterów.

Webinar odbył się w ramach projektu indEX – projektu Fundacji Reporterów realizowanego dzięki wsparciu z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG, który dokumentuje narracje i działania radykalnych i ekstremistycznych grup, organizacji i postaci stosujących manipulację wymierzoną w prawa człowieka.


Avatar photo

Fundacja Reporterów

Pierwsza w Polsce organizacja typu non-profit zajmująca się jakościowym dziennikarstwem śledczym typu cross-border. Wydawca FRONTSTORY.PL i VSquare.

CZYTAJ WIĘCEJ