Zorganizowana dezinformacja prowadzi do realnej przemocy. Wojna w sieci, która toczy się równolegle z rosyjską agresją na Ukrainę, stawia nowe wyzwania. Jednym z najpilniejszych jest rzucenie światła na szarą strefę manipulacji, zwiększenie społecznej świadomości i odporności na operacje dezinformacyjne.
W najbliższych miesiącach kampanie wymierzone w ukraińskich uchodźców w Polsce, uderzające w solidarność z Ukrainą, podsycające podziały i emocje, będą się nasilać.
Podobne kampanie, które podgrzewają nastroje i pogłębiają społeczne podziały, obserwujemy w polskiej sieci od kilku lat – dotykają one ważnych społecznie kwestii, takich jak powszechne szczepienia, prawa uchodźców i migrantów, prawa osób LGBT.
W jaki sposób identyfikować operacje dezinformacyjne, jaki mogą mieć wpływ na społeczeństwo w obliczu wojny w Ukrainie i kryzysu uchodźczego? O tym rozmawialiśmy z gośćmi podczas spotkania eksperckiego, na które zaprosiliśmy dziennikarzy, przedstawicieli organizacji rzeczniczych i strażniczych, osoby, które zajmują się dezinformacją i prawami człowieka.
Wśród panelistów i panelistek zebraliśmy grono ekspertów i ekspertek:
- Anna Gielewska, Fundacja Reporterów i FRONTSTORY.PL
- Wojciech Chrzan, Head of Insights w Brand24
- Anna Błaszczak- Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska
- Mateusz Cholewa, analityk w Stowarzyszeniu Demagog
Webinar odbył się w ramach projektu indEX – projektu Fundacji Reporterów realizowanego dzięki wsparciu z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG, który dokumentuje narracje i działania radykalnych i ekstremistycznych grup, organizacji i postaci stosujących manipulację wymierzoną w prawa człowieka.