Intensywna nauka w Rydze i Pradze

W połowie sierpnia przez  dwa dni szkoliliśmy się z technik i narzędzi, dzięki którym śledczy sprawniej poruszają się w sieci (my, czyli pięcioro dziennikarzy z Fundacji Reporterów i okolic). Stockholm School Of Economics i OCCRP przygotowały w Rydze pigułę wiedzy i najlepszych ekspertów – Paul Radu, Drew Sullivan, Miranda Patrucic uczyli nas, jak szukać informacji o złych ludziach. Paul Myers z BBC dał dwudniowe show penetrowana najdzikszych zakątków internetu (wciąż zbieramy szczęki z podłogi). Ale żeby nie było – nasza Julka Dauksza zagięła Paula – legendę researchu – w trikach z osławionym RODO.

Na czym polega trick? A na tym, że jeśli macie kłopot z dostępem do strony internetowej, bo ze względu na RODO nie wyświetla się w Europie (np. LA Times), wystarczy przepuścić ją przez Google Tłumacza, wybrać opcję „oryginał” i voila 🙂

W tym samym czasie byliśmy też w Pradze – Beata wraz z dziennikarzami m.in. z CNN, New Yorkera czy czeskiego Center for Investigative Journalism uczyła tam na innej letniej szkole dziennikarstwa, organizowanej przez Bakala Foundation.

Na obydwóch wydarzeniach było dobrze. Wracamy za rok. I studentom oraz młodym adeptom dziennikarstwa polecamy śledzenie tych inicjatyw (a i naszego Newslettera, w którym o nich informujemy).