Skip to content
Menu

FRONTSTORY.PL i OKO.press zaczynają współpracę przy dziennikarskich śledztwach 

Zdjęcie: OKO.press; FRONTSTORY.PL

Dział śledczy OKO.press i magazyn śledczy FRONTSTORY.PL zaczynają współpracować przy dziennikarskich śledztwach. Zespoły śledcze obu redakcji od czerwca 2022 r. pracują razem i przygotowują wspólne publikacje. 

Czytelnicy OKO.press i FRONTSTORY.PL zyskają teraz dostęp do większej liczby materiałów śledczych, przygotowanych i redagowanych przez czołowych dziennikarzy oraz redaktorów, zajmujących się dziennikarstwem śledczym w polskich mediach. Wspólne materiały będą publikowane jednocześnie w OKO.press i na FRONTSTORY.PL 

Dział śledczy OKO.press tworzą: 

  • Sebastian Klauziński, dziennikarz, finalista Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Wojciechowskiego oraz Nagrody im. Dariusza Fikusa, trzykrotnie nominowany do nagrody Grand Press, 
  • Daniel Flis, dziennikarz nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. 
  • oraz Maria Pankowska, dziennikarka z doświadczeniem w opisywaniu spraw międzynarodowych, która dołączyła do zespołu śledczego jesienią 2021 roku.

FRONTSTORY.PL to internetowe medium Fundacji Reporterów. Podobnie jak OKO.press, FRONTSTORY.PL nie publikuje reklam, a treści w obu portalach dostępne są za darmo. 

Dziennikarze FRONTSTORY.PL pracują w międzynarodowych zespołach śledczych, a szefem redakcji jest Wojciech Cieśla, m.in. laureat nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo Śledcze” oraz laureat nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Zespół Fundacji Reporterów

Zespół dziennikarski tworzą: 

  • Konrad Szczygieł – dziennikarz, uczestnik międzynarodowych projektów śledczych Fundacji Reporterów, finalista Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, czterokrotnie nominowany do nagrody Grand Press,
  • Julia Dauksza –  dziennikarka i researcherka OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach śledczych Fundacji Reporterów i vsquare.org.
  • Mariusz Sepioło – dziennikarz, publikował reportaże i wywiady m.in.  w „Tygodniku Powszechnym” i „Polityce”. Autor kilku książek reporterskich: „Klerycy”, „Himalaistki”, „Ludzie i gady”.
  • oraz Anastasiia Morozova – researcherka, uczestniczka międzynarodowych projektów dziennikarskich, wcześniej współpracowała z radiem Free Europe w Kijowie.

Uważamy, że dziennikarstwo to gra zespołowa – to ważne, że na trudnym rynku dwa niezależne zespoły uznają, że warto współpracować, pisać wspólnie wartościowe historie, zamiast walczyć o klikalność  – mówi Wojciech Cieśla, naczelny FRONTSTORY.PL – Z reporterami OKO.press współpracowaliśmy już przy okazji wspólnych śledztw i bardzo się cieszymy na to, co przed nami. Cieszy nas też, że coraz więcej redakcji stawia na dziennikarstwo śledcze. To krytyczny czas, w którym waży się przyszłość dostępu do wiarygodnej informacji. Potrzebujemy niezależnego, rzetelnego dziennikarstwa, bo wszyscy mamy prawo do dobrego państwa i przejrzystego życia publicznego. A łączenie sił to dobra odpowiedź na dezinformację i propagandę.

– Współpraca działu śledczego OKO.press z zespołem FRONTSTORY.PL to świetna wiadomość dla wszystkich, oczywiście poza przedstawicielami nieuczciwej władzy politycznej czy religijnej, ale także nadużywających władzy szefów instytucji, firm, a nawet niektórych „głów rodzin”. Bo reportaż śledczy występuje zawsze w obronie przejrzystości i uczciwości życia publicznego, często broni też fałszywie oskarżanych, ujawnia krzywdy jednostek i grup – dodaje Piotr Pacewicz, redaktor naczelny OKO.press.

– Cieszy nas także, że dzięki połączeniu sił i środków dwóch zespołów, będziemy w stanie stawić czoła rosnącej konkurencji na polu dziennikarstwa śledczego, w które inwestują dziś potężne media, portale i telewizje. Taka moda to świetna wiadomość dla demokracji, a zarazem wyzwanie, któremu razem sprostamy lepiej. Ku radości obu mediów i osób, które nas czytają – dodaje Pacewicz. 

Redakcja OKO.press i Fundacja Reporterów okazjonalnie współpracowały już wcześniej. Owocami tej współpracy są m.in. teksty o:

handlu suplementami diety
polskich nacjonalistach w Ukrainie
nieprawidłowościach w więziennictwie
handlarzach bronią 

Oba zespoły razem z dziennikarzami „Gazety Wyborczej” pracowały również przy  cyklu tekstów o „Układzie wrocławskim”, czyli nieformalnej grupie przyjaciół z pogranicza polityki i biznesu, skupionej wokół byłego rzecznika PiS Adama Hofmana i jego agencji PR-owej R4S. Cykl był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich w Polsce.

FRONTSTORY.PL to internetowe medium Fundacji Reporterów, pierwszej non-profit organizacji dziennikarstwa śledczego w Polsce. Dziennikarze FRONTSTORY.PL pracują w międzynarodowych zespołach śledczych. Redakcja jest partnerem Organized Crime and Corruption Reporting Project, prowadzi stronę vsquare.org. Serwis publikował teksty o rosyjskiej propagandzie, chińskich wpływach i inwestycjach w regionie, militaryzacji patriotyzmu w Europie Centralnej i rosnących wpływach organizacji ultrakonserwatywnych.  

OKO.press od 2016 roku jest obywatelskim narzędziem kontroli władzy. Nieprzerwanie prowadzi rzetelne dziennikarskie śledztwa i dochodzenia. Prześwietla działania polityków i urzędników, nagłaśnia korupcję, nepotyzm, kolesiostwo. Interweniuje w przypadkach utrudniania dostępu do informacji publicznej. Relacjonuje procesy sądowe. Redakcja stale rozwija też nowe formy dziennikarskie: dział reportażu prowadzony przez Włodzimierza Nowaka, materiały wideo czy podcast Powiększenie. W maju 2022 roku uruchomiła nowy projekt – Weekend OKO.press. Portal utrzymuje się z dobrowolnych datków (może obecnie liczyć na 8500 regularnych darczyńców), 1% podatku (w 2021 zebrał ponad 1,7 mln zł) oraz grantów.

Avatar photo

Fundacja Reporterów

Pierwsza w Polsce organizacja typu non-profit zajmująca się jakościowym dziennikarstwem śledczym typu cross-border. Wydawca FRONTSTORY.PL i VSquare.

CZYTAJ WIĘCEJ