Skip to content
Menu

Od początku działalności Fundacji Reporterów, jednym z jej najważniejszych zadań, a dla każdego z nas – misją, jest dzielenie się wiedzą z innymi dziennikarzami i wciąganie do zawodu nowych talentów.

Szkoliliśmy reporterów w Polsce, na Ukrainie, w Brukseli. Polaków, Czechów, Białorusinów, Gruzinów, Włochów czy Holendrów. Oprócz warsztatów, które organizujemy w ramach naszej działalności, prowadzimy szkolenia w redakcjach, bywamy także trenerami na wydarzeniach organizowanych przez inne podmioty, m.in. na TechForum (Departament Stanu USA) czy Journey Bootcamp (Bakala Foundation). Bierzemy również udział w konferencjach o charakterze edukacyjnym, poświęconym rozwojowi mediów i obszarom okołomedialnym (np. Cena prawdy w dziennikarstwie śledczym, Safer Internet, Nowe media w służbie NGO). Prowadzimy zajęcia na uczelniach wyższych (SWPS, Uniwersytet Warszawski).

Prowadzimy warsztaty z dziennikarstwa śledczego, pozyskiwania i weryfikacji informacji, nowoczesnych metod i narzędzi dziennikarskich, pracy z mediami społecznościowymi i otwartymi źródłami (OSINT), fact-checkingu, bezpieczeństwa w sieci czy prowadzenia portali internetowych i zarządzania zespołami newsowymi. Tam, gdzie nam nie starcza wiedzy, korzystamy ze współpracujących z Fundacją reporterów, fotoreporterów czy operatorów telewizyjnych.

Dziennikarstwo nie jest zawodem, który żywi się teoriami, dlatego najważniejsze podczas pracy z nami są zajęcia praktyczne. Adepci dziennikarstwa dowiadują się także, czym tak naprawdę jest praca reportera, jak radzić sobie w redakcji, co w tej pracy bywa obciążeniem. Nie opowiadamy jak radzić sobie ze stresem, nie mamy cudownych rad dotyczących organizacji własnej pracy i nieprzekraczania deadline’ów – sami chcielibyśmy to wiedzieć! Nie jesteśmy coachami, jesteśmy reporterami, którzy wiedzą, co w tym zawodzie jest ważne.

Naszą działalność edukacyjną kierujemy jednak nie tylko do mediów, ale także do uczelni wyższych (zarówno do studentów, jak i wykładowców), nauczycieli czy NGO-sów.

Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w organizowanych przez nas warsztatach czy szkoleniach, prosimy o przesłanie e-maila na adres beata.biel@fundacjareporterow.org.