Pieniądze z nagrody Grand Press Digital dla Slidstvo.Info

Komunikat Fundacji Reporterów, wydawcy FRONTSTORY.PL, laureata nagrody Grand Press Digital 2022:

Dostaliśmy nagrodę za pierwsze w Polsce medium nowoczesnego dziennikarstwa śledczego. Bardzo się z niej cieszymy – a pieniądze z nagrody przekazujemy na wspieranie dziennikarzy tam, gdzie tego najbardziej potrzebują. 10 tys. zł trafi do ukraińskiego centrum dziennikarstwa śledczego Slidstvo.Info, które dokumentuje rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie. Slidstvo.Info jest naszym partnerem, a także częścią międzynarodowej sieci OCCRP, do której należymy. Znamy ludzi, którzy je prowadzą, publikujemy ich teksty na FRONTSTORY.PL i wiemy, że to dobrze wydane pieniądze.

Grand Press Digital to nagroda specjalna, dla dziennikarzy, redakcji lub twórców projektu, który wyróżnia się innowacyjnym podejściem w wykorzystywaniu technologii. Uważamy, że dziennikarstwo ma kluczową rolę w tropieniu i tłumaczeniu zorganizowanej dezinformacji. W patrzeniu na ręce rządzącym, politykom – ale także big techom i ich algorytmom. Ich władza nad naszym patrzeniem na świat jest coraz większa – a dziennikarze są od tego, żeby każdą władzę sprawdzać. Dlatego dalej będziemy śledzić kampanie dezinformacyjne. Apelujemy przy okazji do firmy Meta, fundatora nagrody, by realnie wspierała dziennikarstwo i nie zamykała dostępu do danych oraz narzędzi analitycznych przed dziennikarzami, watchdogami i środowiskiem akademickim. A także – by algorytmy skuteczniej wspierały jakościowe treści i media na platformach społecznościowych.

Warunki do robienia jakościowego dziennikarstwa stają się coraz trudniejsze, ale wszystkie nominacje w tej kategorii pokazują, że niektórym wciąż się chce i robią swoje. I dobrze: potrzebujemy niezależnego, rzetelnego dziennikarstwa, jako obywatele mamy prawo do przejrzystego życia publicznego.