Farma trolli od środka

Efekty dziennikarskiego śledztwa dziennikarzy Fundacji Reporterów w najnowszym Newsweeku. Nasi dziennikarze – Wojciech Cieśla, Konrad Szczygieł, Julia Dauksza i Katarzyna Pruszkiewicz razem z partnerami z Investigate Europe i Newsweek Polska, od kilku miesięcy zajmowali się tematem zorganizowanej dezinformacji. Udało im się odkryć farmę trolli i zatrudnić w firmie, świadczącej usługi zorganizowanej dezinformacji na zlecenie.

Jak się okazuje, fałszywe konta na Twitterze i Facebooku czyszczą wizerunek prezesa TVP, prowadzą kampanie wyborcze politykom, lobbują na rzecz firm zbrojeniowych. Docierają do milionów odbiorców. Współfinansuje ten biznes państwowy fundusz.

Tropy z farmy trolli prowadzą do podejrzanego o korupcję Bartłomieja Misiewicza. Nasze śledztwo zaczyna się, gdy w styczniu 2019 r., agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzają rewizję w jednej z siedzib spółki Cat@Net, według strony internetowej „agencji e-PR skupiającej specjalistów ds. kreowania wizerunków firm, osób prywatnych i jednostek administracji publicznej – zwłaszcza w mediach społecznościowych”. O przeszukaniu wiadomo wtedy jedynie, że ma związek z zatrzymaniem Misiewicza.